Yaşam Koçu Kimdir?

yasam kocu kimdir

ADANMIŞLIK:

Başarılı Yaşam Koçları sevecen ve zamanlarını danışanların hedef ve gelişimine adayan insanlardır.

BİREYSEL ve ÇÖZÜM ODAKLILIK:

Danışanın hedef ve başarılarına odaklanmak kişinin değerleri ve inançlarına saygı göstermek Yaşam Koçluğu’nun iyi işlemesi için gerekli unsurlardır.Koçluk çözüm odaklı bir süreçtir.Ve bu süreçte Yaşam Koçu danışanın içinde yatan çözümleri bulmasına yardım eder.

DOĞAL VE ANLAYIŞLI:

Başarılı bir koç birlikte çalıştığı kişiye dışardan bakabilen,onu tarafsızca yargılamadan dinleyen ve danışanını tam ve eksiksiz -olduğu gibi – kabul eden bir anlayışa sahiptir.

GÜVEN:

İletişim konusunda uzman olan Yaşam Koçları görüşlerin, kavramların, duyguların, bilgilerin,gerçeklerin,isteklerin,değer ve önceliklerin danışanlarıyla aralarında karşılıklı ve zahmetsizce ortaya çıktığını bilirler.Yaşam Koçuyla çalışan bir kişi çabuk kavrayan, güven veren bir kişiyle karşılaşır.

SEZGİSEL BECERİ:-DUYARLILIK:

Koçluk sürecinin başarısı bir koçun duyarlı olmasına bağlıdır.Danışanın içsel durumunu ve enerjisini hissedebilmeyi,satır aralarını okuyabilmeyi, söylenmeyeni duymayı, sezgi yeteneğini güçlendirmeyi gerektirir.

MOTİVATÖR:

Yaşam Koçları bir yandan danışanın istediği yönde ilerlemesini sağlarken diğer yandan onu sürekli motive edendir.Bir işi başarmada veya bir hedefe ulaşmada hepimizin ihtiyacı olan motivasyonu başarılı bir koç abartısız gerçek ve davranışa yönelik uygular.

KİŞİSEL ÖĞRENME:

Koçluk sürecinde danışanlarından yeni şeyler öğrenmeye açık olan koçların etkisi güçlüdür.Onlar farklı öğretileri sentezleme fırsatı bulan kişilerdir.

Herkes Yaşam Koçu Olabilir mi?