Herkes Yaşam Koçu olabilir mi?

yaşam koçuBu sorunun cevabı hem evet hem de hayırdır.

Evet dünyadaki herkesin bir anlamda Yaşam Koçu olduğu doğrudur. Ancak bir Yaşam Koçu’nun bazı  nitelikleri vardır.

Doğal olarak olumludurlar, insanlarla çalışmaktan  zevk alırlar, verecek çok şeyleri vardır, asla tükenmezler ve başkalarını doğallıkla hayata bağlarlar.

Çoğumuz bu özelliklere sahip olsak dahi koçluk eğitiminden geçmek koçluk teknik ve becerilerini doğru zamanda doğru  kişiye uygulamayı  bilmemiz gerekir. Bir koç önce kendine koçluk yapmış ve hayata geçirmiş ise danışanına esin kaynağı olabilir. Öğrendiklerini örneklemiş,  gerekli bilgiye, ayrımlara, ölçüm ve becerilere sahip olan bir Yaşam Koçu tam bir deneyimi kendine çekmekte sorun yaşamaz. Bilginin akmasını sağlayacak yetenekte olan  koçlar  danışanın istediği şekilde  gelişmesini kolaylaştıracaktır.

Yaşam Koçluğu  hizmetleriyle danışanlarına sürekli kendi değerlerini kazandıran yaşam coşkusunu ilişkide olduğu herkese ulaştıran bir anlayıştır.

Bir Yaşam Koçu’ nun yaşamınızdaki sürekli motivasyonu yaptığınız küçücük bir değişimin hayatınızdaki  müthiş etkisine sebep olabilir. Bu durum başarılı bir Yaşam Koçu’nu asla şaşırtmaz, ama çok sevindirir.

Bir Yaşam Koçuyla çalışmak istiyorsanız, profesyonel eğitim almış Koçluk İlkelerini ve etik değerlerini benimsemiş olmasına önem vermeniz uygun olacaktır.