18 Mart, 2013

DEĞİŞİM SÖZLE BAŞLAR


DİLİ ARINDIRMAK 
SÖZLERİN SİHİRLİ GÜCÜ

Güncel  konuşmalarımızda sıkça  kullandığımız ifadeler davranışlarımızı etkileyen sihirli bir güce sahiptir.
Biz bir düşünceyi ifade ederken,o düşünceye duygularımızla bir değer tayin eder ve onu anlamlı kılarız.Konuşurken farkında olmasak da bu anlam seçtiğimiz sözlerin içinde saklıdır. Olumlu  bir düşünceyi olumsuz bir duyguyla  besliyor ve ifade ediyorsak  davranışımız da bir o kadar  olumsuz  olacak ve bizi  istediğimiz sonuçtan uzaklaştıracaktır.

Seçtiğimiz sözler aracılığı ile   düşüncemizin altında  yatan anlamı fark ettiğimiz ölçüde olumsuz duygularımızı dönüştürüp davranışlarımızı  olumlu yönde  değiştirebiliriz. Kendimizde bir değişim başlatmak istiyorsak, sözlerimizdeki maksadın ne olduğunu anlamalıyız.

Aşağıdaki ifadelerden hangilerini sıkça kullanıyorsunuz?

Hayatınız hep keşkelerle mi geçiyor?

Keşke geçmişte yaşamış olduğumuz pişmanlıklara işaret eder.Geçmiş yaşanmış ve bitmiştir.Bir daha geri gelmeyecek durumlar
hakkında olsaydım,yapsaydım şeklinde kendinizi suçlamanın size sağladığı fayda nedir?

Kendinize ne  kadar inanıyorsunuz?

Kesinlikle,katiyyetle,asla gibi ifadelerin arkasında sınırlama vardır.’Kesinlikle  diyete başlıyorum’ ifadesinde yapamayacağınız bir şeye kendinizi inandırmak istiyorsunuz.Niyetiniz  diyete başlamaksa ‘diyete başlıyorum’ ifadesi yeterlidir.Eğer kararınızda kati iseniz zaten onu uygularsınız.

Kendinize hangi emirleri veriyorsunuz?

Yapmalıyım,olmalı gibi –meli,malı takıları  istediklerinizi  bir zorunluluğa dönüştürür.Yapmak istedikleriniz artık bir istek değil kendinize verdiğiniz bir emirdir.İstek ve arzularınızı kendinizi zorlayarak mı gerçekleştiriyorsunuz?

Hayatınızda ne kadar çok yarın var?

Gelecek zaman  belirten ifadelerde hiçbir zaman duygusu yatar.’Spora  başlayacağım’‘Ne zaman?’ Atılacak adımlar hep şimdidedir. Başlamak,başarmak,bitirmek

Hayatınızı gerçekleşmesini istediğiniz şeyleri bekleyerek mi geçiriyorsunuz?

‘Terfi etmeyi bekliyorum’.Terfi etmek için  neler yapıyorsunuz? Beklemek atalettir. Bugüne kadar bekleyerek ne kadar zaman kaybettiniz?

Hayatınızdaki isteklerin hangilerini gerçekleştirdiniz?

‘Sigarayı bırakmak istiyorum.’Bırakabildiniz mi? Bazılarımız sigarayı umutla bırakmayı istedikleri halde bırakamaz.Bu onların zayıf ve güçsüz olduğu anlamına gelmez.İsteğinizle  duygularınızı çelişkisiz  olarak  hissettiğiniz anda istekleriniz yönünde adım atmaya başlarsınız.Eğer isteklerinizi olumsuz duygularla besliyorsanız davranışlarınız da istemedikleriniz yönünde olacaktır.

 Hergün kaç dilek tutuyorsunuz?

‘Tatile gitsem’ ifadesi bir dilek belirtisidir ve yapmadığınız için bir dilek olarak kalır.Önemli olan tatile gitme fikrini gerçekleştirme  yolunda düşüncelerinizi planlamak ve  eylemlerinizi yaparak  dileğinizi somutlaştırmaktır.

Hayatınızdaki bahaneleriniz neler?

‘Tatile gitmek istiyorum,ama zamanım yok’.Ama; demek istediğiniz bir şeyin önüne koyduğunuz bahanedir.Eğer gerçekten tatile gitmek istiyorsanız bunu yapabilirsiniz.

Hayatınızda hangi bilidirileri yayınlıyorsunuz?

Mutsuzum,dayanamıyorum,tahammülüm kalmadı,sabrım tükendi…bu tür bildiriler saymakla bitmez.Her olumsuz tepkisel bildirim, sizde daha fazla direnç yaratarak daha çok olumsuzluklar yükleyecek ve olaylar karşısında sizi  daha zayıf ve güçsüz kılacaktır.Olumsuz bir duruma  karşı direnmek kendimize yaptığımız en büyük düşmanlıktır.

Eğer mutsuzsak,bunu sözlerle dışarı atmak yerine önce onu kabul etmeli ve bizi nelerin mutlu edeceğine odaklanarak,içinde bulunduğumuz durumu en iyi avantajı  sağlamak için kullanmalıyız.

Her düşünce içinde barındırdığı anlama göre ifade edildiğinde

kendi gerçekliğini yaratır.

Bizler iki şeyden dolayı mutsuz oluruz.

İstediklerimizi yapamadığımızda,istemediklerimiz gerçekleştiğinde.

 

 

 

 

 Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Bir Cevap Yazın