24 Kasım, 2012

Hayatın Anlamını Bulmak…


blogHepimizin hayatı, kendimizin yazdığı,
yönettiği ve başrolünü oynadığı
bir öyküdür.

Hayatımda herşeyin yolunda gittiği bir dönemde içimden bir ses ’Hayatının Amacı nedir?’ diyordu. İlkin çok önem vermediğim bu soru gün geçtikçe daha sık tekrarlanır oldu.

O güne kadar amacım iş hayatımda istediğim noktaya ulaşmaktı ve ben bunu kariyer basamaklarını hızlı adımlarla tırmanarak başarıyla gerçekleştirmişitm.Ayrıca hayat arkadaşımla birlikte güzel bir yaşantım vardı. Yılın bir bölümünü Parist’eki evimizde ,geri kalanını İstanbul ve Bodrum’da geçiriyorduk.Hayatımın başka ne amacı olabilirdi ki..? Buna rağmen içimi zaman zaman tarif edemedğim bir sıkıntı kaplıyordu.Eşimle bu konuyu paylaşırken ‘Benim hayatımın amacı sensin’dediğinde şaşkınlığımı gizleyemedim.Çünkü ‘Bir insan nasıl bir başkasının amacı olabilirdi? ‘Hiç kimse kendisine bir kez armağan edilen hayatının merkezine bir başkasını koyamazdı. Ne kadar sevse de!!!!

Aslında bu sözler ilk bakışta insanın içini ısıtır, yüreğini eritebilirdi.Hangi kadın,sevdiği erkeğin amacı ve hayatının odak noktası olmak istemez. Yüce bir duygu…..Biraz düşününce durumun hiç de böyle olmadığı ortaya çıkıyordu.Bu cevabın içinde güçlü ve bir o kadar da tehlikeli bir sorumluluk vardı. Hiçkimsenin kaldıramayacağı …. İçinde tehdit yatan bu sorumluluğu kendim üstlenmiştim.İş hayatımı terk ettiğimden beri eşimin hayatından ben sorumluydum.Ben onun hayat amacı değil, o benim hayat amacım olmuştu.Böylece ben kendi yolumdan vazgeçerek,bir anlamda kendimi feda ederek onun yaşam tarzını benimsemiş, varlığını herşeyden önde tutmuştum

Bu davranışımın altında yatan neydi? Sevgi mi? Onu sevmeye karar vermiştim ama onun hayatını yaşamak için bir kararım yoktu. Eşimin hayatını taşıyor olabilmekten dolayı duyduğum manevi üstünlük duygusunu ve güçlü olma ihtiyacımı gideriyordum.

İmkansızı gerçekleştirmek. ….Hayatımızda yapamayacağımız tek şey bir başkasının hayatını yaşamaktır.

Eşim açısından baktığımda durum pek farklı değildi.Hayatının amacı olarak ben onun yaşamasına anlam veriyordum.
Eğer ben eşimin hayatında olmasam onun için yaşamanın bir anlamı kalmayacaktı.Onun da bana karşı duyduğu sevgi değil ihtiyaçtan doğan bir bağımlılıktı.Tıpkı bir madde bağımlısı gibi.‘ Ben sensiz yaşayamam’
Eşim bu inançla hangi ihtiyacını karşılıyordu? Kimliğini ilişkimiz ile tanımlayarak, yalnızlık ve sevgisizlik korkusunu bastırıyor,benim ona olan etkin ilgimle  kendini  güçlü hissediyordu.

Hepimiz bağılılık duygusuna ve ihtiyacına sahibiz.Hatta başkalarının bizim için birşeyler yapmasını ister ve bekleriz.Ancak bu duygular yaşamımızı yönetmeye ve varlığımızı sürdürmeye egemen olurlarsa bağımlı oluruz.

Hayatın anlamını bir başkasında,bir nesnede aramak insanın hiçbir çaba sarfetmeden kendi yaşam sorumluluğundan ve gelişmesinden kaçması için yeterli bir sebeptir.

Sebepsiz sıkıntımın ne olduğunu anlamaya başlamıştım Herşey yolunda giderken ben yolumda gitmiyordum. İçimdeki HAYAT AMACIN NEDİR? sorusunun cevabı netleşiyordu. Cevap bu sorunun içinde saklıydı.

Nedensellik yasası bizlerin bir eylemi anlamamız için o eylemi bir amaca,sebep ve sonuç ilişkisine bağlar.Buna göre;

Yaşamanın bir amacı yoksa  anlamı da olamaz.
Anlamı olmayan bir şeyin amacı da yoktur.
Düğüm çözülmüştü.

Amacım başkasının hayat yolunu değil,kendi hayat yolumu yürümekti.

Onunla ,onsuz veya ona rağmen yolumda yürümeye kararlıydım.Eşim ne benimle yürümeyi ne de ona rağmen yürümemi istememişti.Seçim onundu,onu suçlamadım,anlamaya çalıştım.

Hayat amacım hayatımın anlamı ise
Beni bu amaca iten güç neydi?
Cevabı sorunun içinde saklı…….

Benim için bir birliktelik veya evlilik adına ne derseniz deyin,iki insanın kendi hayat yollarında yürüyebilmeleri için birbirlerine engel değil,destek olduğu ,kendilerini geliştirirken paylaşılan bir süreçtir.

Bir başkasının benliğini geliştirmesine,ve kendi yolunda yürümesine engel olmadığımız zaman gerçek sevgiye doğru ilk adımları atmaya başlamışızdır.

*Hayatınızın amacı nedir?
Cevap sorunuzun içinde saklı…..

*Yukarıda hem kendime hem de size sorduğum sorulara verdiğiniz cevapları paylaşarak olaylara nasıl farklı açıdan bakabildiğimizi görmek, kendimizi geliştirmek ve birbirimize destek verebilmek için bir fırsattır.Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Bir Cevap Yazın